Hádzanárky MŠK Iuventa Michalovce na deň presne po jedenástich rokoch spadli zo slovenského trónu. 21. mája 2011 sa v Šali tešili zo štvrtého slovenského titulu a teda aj z návratu na slovenský trón po troch rokoch dominancie ŠKP Bratislava. Od tohto dňa boli nepretržite kráľovnami slovenskej palubovky (mimo sezóny 2019/20, ktorú bola kvôli koronavírusu zrušená) dlhých dvanásť rokov.
Šiesty tím na slovenskom výslní
Za ten čas sa z nich stali so štrnástimi titulmi rekordérky na slovenskej scéne, keď predbehli Šaľu, ktorá získala „iba“ deväť titulov. Za ten čas sa z nich stal klub, ktorý má svoje meno doma a po tejto sezóne bude mať aj cveng v zahraničí. Chýbal im jeden gól, aby v pokutových hodoch vyzvali v semifinále EHF Európskeho pohára neskoršieho víťaza z tureckej Antalye a chýbal im jeden gól, aby vyzvali v rozhodujúcom treťom finálovom zápase k pokutovým hodom aj Dunajskú Stredu. Tá si to ale ustrážila a povedzme pravdu, svoj premiérový titul získala zaslúžene. Počas celej sezóny mala konštantné výkony, konštantnejšie ako Michalovčanky, v jej závere aj širší káder a za to, ako sa klub za štyri roky posunul si zaslúžil ísť na výslnie. Dunajská Streda je teda šiestym tímom, ktorý si siahol na slovenský titul. Predtým sa v premiérovej sezóne tešili hráčky Partizánskeho (jeden slovenský titul), deväťkrát sa tešila medzitým Šaľa, trikrát ŠKP Bratislava a raz aj SCP Banská Bystrica.
Devätnásta medaila Iuventy
Absolutórium si zaslúžia aj Michalovčanky, ktoré bojovali v nie ideálnom stave do konca sezóny. Hneď v prvom zápase vyraďovacej časti prišiel tréner Peter Kostka o najlepšiu strelkyňu tímu v MOL lige Alenu Dvorščákovú a dovtedy aj o jedinú pivotku Anastassiu Krivokapičovú. Dovtedy nie široký káder opäť dostal zabrať, no Zemplínčanky to nezlomilo. Vyradili Šaľu a siahali aj na pokorenie víťaza MOL ligy. Ako píšeme, chýbal im iba jeden gól, no treba povedať aj to, že si na titul viac zaslúžilo siahnuť DAC. Klobúk dole pred kapitánkou Wollingerovou, ktorá mimochodom k svojmu prvému titulu prišla v deň svojich narodenín a aj dominancia Iuventy sa skončila takisto v deň jej narodenín (Paťa sa narodila 21. mája 1990), klobúk dole pred suverénne najlepšou hráčkou play-off Líviou Klučkovou, klobúk dole pred brankárkami (všetkými troma, aj s mladučkou Tomovčíkovou), klobúk dole pred celým tímom a aj trénerom Kostkom, ako dokázali tím v nie ľahkej situácii zmobilizovať. Nakoniec z toho mohol byť aj pätnásty titul, no ten môže prísť v ďalších rokoch. Družstvo má na to predpoklady, že po doplnení sa znova vráti na slovenský trón (verme, že to nebude znova až po štyroch rokoch…). Teraz musia zagratulovať Dunajskej Strede a uspokojiť sa so štvrtým striebrom, ktoré pridali k štrnástim zlatým medailám a jednému bronzu.
Rozhodujúci duel bez televízneho prenosu
Hanbiť sa mal ale niekto iný. Nechceme príliš rozoberať hranie maďarskej hymny pred zápasom. Je to ale neštandardné a možno by sa tým mal niekto zaoberať… To, že druhý a tretí finálový zápas série neodvysielala v priamom prenose žiadna z televízii je už ale určite niekoho hanbou. Ako je možné, že verejnoprávna televízia odvysielala zápasy MOL ligy a v jej programe sa nenašiel priestor pre finálové zápasy? Divák sa tak musel uspokojiť s večne sekajúcim prenosom Nike tv. Áno, sú majstrovstvá sveta v hokeji, no tie sa vysielali trebárs aj v Čechách, kde si našli priestor na finálový zápas mužskej extraligy, ktorý sa vysielal v priamom televíznom prenose. To sa nedalo nejako zosúladiť časy, aby nesiahali do hokejového zápasu Slovensko – Slovinsko a divák aj mimo Dunajskej Stredy by si mohol pozrieť rozhodujúci finálový duel série, aká v ženskej hádzanej už roky nebola? Je to proste hanba Slovenského hádzanárskeho zväzu!
Potrestá Haščík Haščíka?
Nie ale o tom sme chceli. Hlavne tretí finálový duel priniesol sporný moment, ktorý zrejme aj rozhodol finálovú sériu. V čase 56:17 Michalovčanka Martina Popovcová išla do protiútoku, kde jej protihráčka (zrejme aj nechtiac) podrazila nohy. Popovcová dokázala streliť gól a znížiť na 21:22. Nasledovať ale mal minimálne dvojminútový trest, keď nie červená karta za faul v čistej šanci v samom závere. Za oveľa menší priestupok inkasovala priamu červenú kartu v druhom zápase série Michalovčanka Soskydová, ktorá síce faulovala, no nie v čistej šanci. Áno, možno neúmyselný, ale faul, ktorý mal byť „odmenení“. Hlavní arbitri Haščík so Sivákom ale zostali ticho a výrazne tak ovplyvnili záver rozhodujúceho finálového duelu. Keby udelili dvojminútový trest, to už nehovoríme o červenej karte (ktorú žiadali v prenose Nike tv obaja komentátori…), Iuventa prehrať mohla, no nemusela… Spomenutá rozhodcovská dvojica pískala mimochodom všetky tri finálové zápasy ženského play-off!!! My sa pýtame, to nemáme iných rozhodcov? Veď každý týždeň sa zväz na svojej stránke chváli tým, že ich rozhodcovia rozhodujú zápasy európskych pohárov. Na finálové súboje ale nepochopiteľne stavili „na tých istých koňov“. Síce to nie je zakázané, no neštandardné to je určite. Každopádne spomenutá dvojica síce pískala niekedy tendenčne, no celú finálovú sériu až na sporný moment v závere tretieho duelu zvládla. Mimochodom, jeden z hlavných rozhodcov Peter Haščík je predsedom komisie rozhodcov. Potrestá Haščík Haščíka za neodpískaný zákrok, ktorý výrazne ovplyvnil rozhodujúci finálový duel? Aj keď ešte raz, dovtedy finálovú sériu rozhodcovia príliš neovplyvnili a nebyť tohto ich zlyhania, tak by sa o ich výkone zrejme ani nehovorilo…
Prehľad doterajších majstrov Slovenska v hádzanej žien v ére samostatnosti: 1993/94: Jaspol Partizánske. 1994/95: Slovan Duslo Šaľa. 1995/96: Slovan Duslo Šaľa. 1996/97: Slovan Duslo Šaľa. 1997/98: Slovan Duslo Šaľa. 1998/99: HC SCP Banská Bystrica. 1999/00: Slovan Duslo Šaľa. 2000/01: Slovan Duslo Šaľa. 2001/02: Slovan Duslo Šaľa. 2002/03: ŠK Zekon PSJ Chemkostav Michalovce. 2003/04: Slovan Duslo Šaľa. 2004/05: Slovan Duslo Šaľa. 2005/06: Iuventa Michalovce. 2006/07: Iuventa Michalovce. 2007/08: ŠKP Bratislava. 2008/09: ŠKP Bratislava. 2009/10: ŠKP Bratislava. 2010/11: Iuventa Michalovce. 2011/12: Iuventa Michalovce. 2012/13: Iuventa Michalovce. 2013/14: Iuventa Michalovce. 2014/15: Iuventa Michalovce. 2015/16: Iuventa Michalovce. 2016/17: Iuventa Michalovce. 2017/18: Iuventa Michalovce. 2018/19: Iuventa Michalovce. 2019/20: bez víťaza (anulovaná sezóna pre pandémiu koronavírusu). 2020/21: MŠK Iuventa Michalovce. 2021/22: MŠK Iuventa Michalovce. 2022/23: HC DAC Dunajská Streda.