Je vo veku, kedy sa už človek môže za seba obzrieť a hodnotiť svoje bohaté skúsenosti, aj životné postoje. JUDr. Štefan Harabin hovorí, že nie je marketingový produkt, ale žije reálny život a jeho rozhodnutie uchádzať sa o dôveru občanov vychádza z osobného presvedčenia, že ako sudca môže byť dôsledným a spravodlivým prezidentom.
Vo vašich príhovoroch sa často opakujú slová ako dôstojnosť, súdržnosť, zodpovednosť. Vychádza to z vašej podstaty, výchovy, ktorú si so sebou nesie človek aj do dospelosti?
Bolo nás desať detí, vyrastali sme v tvrdých, nehostinných podmienkach pod Tatrami,
a hoci príroda je tam prekrásna, život – najmä v minulosti – veľmi ťažký. Rodičia boli roľníci, odmalička som im pomáhal v hospodárstve, aj na poli, ale nikdy som nepočul, aby sa na niečo ponosovali. Rodičia, ale aj starší súrodenci, ma viedli k pracovitosti, pokore, viere
v Boha, ale aj k zodpovednosti, súdržnosti a dôstojnosti. Moja rodina ma formovala ako čestného človeka a dnes sa to snažím odovzdávať ďalej. Pomáhať a byť užitočným pre spoločnosť, lebo súdiť ľudí a rozhodovať o vážnych veciach, ako je umiestnenie človeka do väzenia, si rozhodne vyžaduje osobnosť a zároveň aj zodpovednosť v konaní.
Tieto vám blízke hodnotové princípy chcete, predpokladám, uplatniť aj v prezidentskom úrade.
Viete, v prvom rade musíme zachovať to, čo sme spoločne s našimi predkami dosiahli. A rozvíjať to mravné, čo v našom národe je a vždy bolo. Táto téma nikdy nebola dôležitejšia a naliehavejšia ako dnes. Prezidentské voľby sú v dnešnom deštrukčnom smerovaní Slovenska príležitosťou urobiť kroky, ktoré by národu zaručili existenciu a vieru zdravého vývoja v suverénnom štáte. Je potrebné zastaviť rozpad právneho systému a štátnych inštitúcií. Môj program smeruje ku konsolidácii a stabilizácii spoločnosti cez dodržiavanie Ústavy a zákonov, ktoré sú s ňou v súlade, na ochranu práv a slobôd všetkých občanov, na tradičné humánne a kresťanské hodnoty.
Čo konkrétne myslíte pod konsolidáciou a stabilizáciou spoločnosti?
Súčasnú situáciu modernizovať nestačí. Ak modernizujeme neporiadok, dostaneme zasa len neporiadok. Za dôležité preto považujem rozvojové investície. Vlasť potrebuje naprávať chyby. Prijmeme konkrétne a perspektívne kroky pre všetkých. Slovensko sa musí stať sebestačným všade, kde to dokážeme. Bezpečnosť, energetická a potravinová sebestačnosť sú základom životnej úrovne a suverenity. Je potrebné uvažovať o zavedení takzvanej ponukovej ekonomiky – vyrábať to, čo ostatní potrebujú. Musíme sa pripraviť i na zavedenie vlastnej štátnej meny, čím sa uchránime od očividných negatív pádu dolára a eura a nastúpime na cestu rastu v novom systéme obchodovania v slovenských korunách. Príprava novej kvality riadenia je základom pre úspešný rozvoj a budovanie suverenity vlastného štátu.
JUDr. Štefan Harabin, rodák z Ľubice, ukončil štúdium na Právnickej fakulte UPJŠ s červeným diplomom. Od roku 1981 do roku 1989 pôsobil ako sudca Okresného súdu v Poprade, v roku 1990 vo funkcii sudcu Krajského súdu v Košiciach a v roku 1991 ho parlament zvolil za sudcu Najvyššieho súdu SR.
V rokoch 1998 až 2003 a 2009 až 2014 zastával post predsedu Najvyššieho súdu
a predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky. Na post ministra spravodlivosti a podpredsedu vlády pre legislatívu nastúpil v roku 2006 a na tejto pozícii pôsobil tri roky. Ako predseda trestného senátu Najvyššieho súdu SR pojednával až do roku 2019. Štefan Harabin je druhýkrát ženatý, jeho manželkou je rodáčka spod Tatier, z obce Hranovnica, Gabriela Harabinová. Má štyri deti, Branislava, Kamilu, Tamaru a Katarínu a päť vnúčat.
Mária Mindeková