Úvod Cestovanie 12 miest, kde sa skutočne natáčali naše obľúbené filmy. A to sme...

12 miest, kde sa skutočne natáčali naše obľúbené filmy. A to sme netušili.

Nepremýšľame o tom, koľko práce sme vynaložili na každý projekt. Mnohé detaily nám uniknú, keď ich vidíme prvýkrát. Dnes sme sa rozhodli pátrať trochu hlbšie a zistiť, v ktorých krajinách a na akých výnimočných miestach sa slávne seriály a filmy natáčali.

„Wansday“ (Rumunsko)

Wednesday / MGM Television and co-producers, Wednesday / MGM Television and co- producers

S cieľom vytvoriť temný a mystický seriál tým najlepším možným spôsobom sa štáb vydal na šesť mesiacov do Draculovej vlasti, Rumunska. Väčšina scén sa natáčala v Bukurešti. A napriek chladnému počasiu, ktoré pravidelne zasahovalo do procesu, sa teraz môžeme tešiť z nového atmosférického príbehu o obľúbenej Addamsovej rodine.

Vonkajšia fasáda Akadémie „Nevermore“, kde študovali hlavní hrdinovia, je starobylý hrad Cantacuzino a Wansdayove hodiny botaniky sa v skutočnosti konali v bukureštskej botanickej záhrade.

„Ticket to Heaven“ (Austrália)

Ticket to Paradise / Universal Pictures and co-producers, Ticket to Paradise / Universal Pictures and co-producers

Romantická komédia sa odohráva na Bali, ale natáčala sa v Austrálii. Jedným z hlavných miest nakrúcania bol rezort Palm Bay na Long Islande, ktorý je súčasťou Whitsundayských ostrovov v Queenslande.

Produkčný tím musel tvrdo pracovať, aby zachytil atmosféru raja na Bali z inej lokality. Lokácie si museli postaviť sami. Postavili hotelovú izbu na pódiu s bazénom, pričom občas presúvali steny z miesta na miesto, aby mohli natáčať izby rôznych postáv. A podnik, v ktorom Julia Roberts a George Clooney tancovali, bol len vyzdobenou miestnou vonkajšou kaviarňou.

„The Crown“ (Škótsko)

The Crown / Sony Pictures Television and co-producers, Mike McBey / Wikimedia Commons, CC BY 2.0

V niekoľkých epizódach seriálu „The Crown“ stvárnil Ardvericky Manor sídlo anglickej kráľovnej v Škótsku. Lokalita je zaujímavá tým, že ide o baronský dom z 19. storočia, ktorý historicky stojí na pozemku starobylého škótskeho klanu.

Ardvericky bol tiež dejiskom filmov ako „Stranger Things“ a „Master of the Valley“. Nie sú to len filmy, ktoré sa nakrúcajú na mieste. Prenajímajú sa tu malé chaty a funguje tu vodná elektráreň, ktorá pomáha chrániť životné prostredie.

„White Lotus“ (Taliansko)

The White Lotus / Rip Cord Productions

Ak sa chcete ponoriť do slnečnej atmosféry Sicílie, druhá sezóna „White lotus“ vám splní želanie, pretože práve tam sa odohrávala väčšina natáčania.

Kľúčové dejové zvraty sa odohrávali v múroch rezortu White Lotus Resort & Spa, hoci v skutočnosti to bol Palazzo San Domenico. Je to miesto, ktoré si uchováva dlhú históriu. V štrnástom storočí palác fungoval ako kláštor a v súčasnosti je to fungujúci hotel, v ktorom sa môže ubytovať ktokoľvek. Herci tu mohli zažiť všetky radosti kráľovského života.

„The Lost City“ (Dominikánska republika)

The Lost City / Paramount Pictures and co-producers, Anton Bielousov / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

„The Lost City“ poteší nielen pestrým hereckým obsadením, v ktorom nechýbajú hviezdy ako Sandra Bullock, Channing Tatum a Daniel Radcliffe, ale aj krásou divokej džungle. Väčšina scén v tomto filme sa natáčala v Dominikánskej republike v živej prírodnej lokalite. Dalo by sa povedať, že herci filmu prežili v divočine, rovnako ako ich postavy. Napríklad scéna, v ktorej hlavní hrdinovia nájdu hrobku, sa odohrala pri skutočnom vodopáde v národnom parku Los Aiteses.

Táto lokalita je skutočnou rezerváciou, kde môžete vidieť zvieratá z Červenej knihy. Mimochodom, práve tu sa natáčal aj „Jurassic Park“

„The House of the Dragon“ (Portugalsko)

House of the Dragon / Home Box Office and co-producers, Concierge 2C/Wikimedi Commons, CC BY-SA 3.0

Herci z filmu „The House of the Dragon“ boli skutoční cestovatelia, pretože počas natáčania filmu stihli navštíviť až tri krajiny vrátane Portugalska. Niektoré scény sa natáčali v zrúcaninách stredovekej dediny Monsanto, kde sa Matt Smith objavil v niekoľkých epizódach, a na hrade Peña Garcia.

Monsanto je stredoveká dedina v strednom Portugalsku, učupená v kopcoch a zo všetkých strán obklopená obrovskými žulovými balvanmi. Domy a ulice sú natlačené medzi skalami a lokalita je dvojčaťom Dračieho kameňa, rodového sídla Targaryenovcov. Samotný názov dediny sa prekladá ako „Svätá hora“ a existuje už takmer 500 rokov.

„Death on the Nile“ (Egypt)

Unknown author / Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0, Death on the Nile / 20th Century Studios and co-producers

Adaptácia druhej časti príbehu legendárneho detektíva Poirota vznikla za pomoci dvoch filmových štábov. Jeden sa vydal do Egypta, aby zachytil krásu pyramíd a rieky Níl, zatiaľ čo druhý pracoval v pavilónoch a kúsok po kúsku zachytával atmosféru tajomného orientálneho príbehu.

Vo filme sme mohli vidieť také miesto, ako je Abú Simbel. Ide o dva staroegyptské chrámy, ktoré boli vytesané do skaly na západnom brehu Nílu počas vlády Ramzesa II.

„‎Operation Fortune: The Art of Winning“ (Turecko)

Operation Fortune: Ruse de guerre / AZ Celtic Films and co-producers, Operation Fortune: Ruse de guerre / AZ Celtic Films and co-producers

Málokto to vie, ale nový dobrodružný film s Jasonom Stathamom v hlavnej úlohe umožnil divákom cestovať nielen na okraj Anglicka, ale aj nahliadnuť do Turecka. Keď hlavní hrdinovia smerujú na večierok Grega Simmondsa, prechádzajú sa po jednom z prístavov v Antalyi.

Turecko bolo na nakrúcanie ako stvorené, pretože je to krajina známa svojím nádherným stredomorským pobrežím a množstvom honosných jácht v prístavoch.

„Knives Out: Glass Onion“ (Grécko)

Glass Onion: A Knives Out Mystery / Netflix and co-producers, Glass Onion: A Knives Out Mystery / Netflix and co-producers

Ústredným miestom príbehu bol ostrov Miles, alias skutočné súkromné letovisko Amanzoe na Porto Heli v Grécku. Celý štáb a herci tu aj bývali, takže sa počas prestávok cítili ako na letnej dovolenke. Mali 6 bazénov, kúpele a nádherný panoramatický výhľad z každej izby.

Sklenená kupola v tvare žiarovky, ktorú neustále vidíme v zábere, neexistuje. Bola vytvorená počítačovou grafikou na vrchole sídla.

„The Lord of the Rings: Rings of Power“ (Nový Zéland)

The Lord of the Rings: The Rings of Power / Amazon Studios and co-producers, 02 / Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Séria, rovnako ako hlavná trilógia, vznikla na Novom Zélande. Práve tu sa tvorcovia rozhodli stvárniť kráľovstvo elfov. Vo filme sa objavujú lokality ako národný park Mount Aspiring a pláž „Peak“.

Pláž „Peak“ Beach s čiernym pieskom a malebnými útesmi dokonale vystihuje atmosféru fiktívneho sveta. Práve tu jazdí postava Morveda Clarkea v jednej z epizód na bielom koni. Herečka musela pred natáčaním tvrdo trénovať, aby sa v sedle cítila sebaisto.

„‎Inventing Anna“ (Maroko)

Inventing Anna / Shondaland

V seriáli sa vydávame po stopách skutočnej Anny a niekedy sa ocitáme na skutočných miestach, kde sa nachádzala v čase svojho podvodu. Jedna z epizód nám rozpráva o výlete dievčaťa s priateľmi do Maroka, kde sa ubytovali v luxusnom hoteli La Mamounia. Zamestnanci hotela si ešte pamätajú Annu a jej výstredné výčiny, keď nechcela platiť účty.

„The Arguments of Reason“ (Anglicko)

Persuasion / Mad Chance and co-producers, Graeme Smith / Bath Street, Bath/Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0

Najnovšia adaptácia románu Jane Austenovej „Insights of Reason“ s Dakotou Johnson v hlavnej úlohe je prekvapivo symbolická vo výbere miest na nakrúcanie. Natáčanie prebiehalo v anglickom meste Bath, kde žila samotná spisovateľka. Scenáristi tak chceli vzdať hold autorke románu.

„Lane of Lovers“, ktorú možno vidieť vo filme, sa už stala pútnickým miestom fanúšikov Austenovej diela. Anne Eliotová a lady Russellová v jednej scéne navštívia „Bath Street“, kde sa podľa zápletky nachádzal obchod madam Lefroyovej. Táto ulica je známa svojimi veľkolepými kolonádami.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Exit mobile version