Poslanec Mestského zastupiteľstva v Michalovciach Filip Kaľavský reprezentuje opozičný poslanecký klub Nové Michalovce. Vo voľbách kandidoval za širokú koalíciu strán na čele s SaS a Progresívnym Slovenskom, sám sa však označuje za nestraníka. Prišiel s viacerými návrhmi, petíciami, bohužiaľ zatiaľ občania nepocítili žiadnu zmenu. Stane sa tomu tak v najbližšom období? Na to sme sa ho opýtali po zasadnutí MsZ.
Najskôr sa vrátime k voľbám. Ľudia Vás poznajú ako aktivistu. Aké je Vaše civilné povolanie?
V roku 2010 som začínal ako živnostník s organizovaním rôznych kultúrnych podujatí ako letné kino, koncerty, divadlá, o rok na to vzniklo neziskové občianske združenie, o ďalší rok vznikol kultúrny priestor !freedom a do týchto chvíľ bolo zrealizovaných viac ako 400 rôznych kultúrnych podujatí. Od roku 2016 spolupracujem s našim futbalovým klubom MFK Zemplín. Od začiatku som mal na starosti marketing a veci s tým súvisiace. Pomáhal som taktiež hokejovej Dukle s marketingom v rokoch 2018-2019. Pracujem v tom odbore, ktorý som vyštudoval, teda ekonómia a marketing. Tých aktivít a podujatí popri riadnej práci bolo množstvo.
Dostali ste pomerne veľa hlasov. Kandidovali ste za širokú koalíciu. Ako vnímate výsledky volieb? Čo Vám občania týmito výsledkami povedali?
Ak máte na mysli môj výsledok v obvode, tak to bude asi tým, že som bol v uplynulom volebnom období jeden z tých aktívnejších poslancov. Petície, žiadosti o nápravu, interpelácie, vystúpenia v zastupiteľstve atď. to všetko asi malo svoj podiel na tom, že ma ľudia vnímali ako niekoho, kto nemá problém sa nahlas ozvať a poukázať na nedostatky. Pri poukazovaní na nedostatky si dávam pozor, aby som mal aj nejaké riešenie a tomu vždy predchádza aj príprava a oboznámenie sa s problémom. Predsa len, nikto z nás poslancov nie je vševediaci a na to, aby ste dokázali relevantne argumentovať potrebujete aj fakty, o ktoré sa môžete v diskusii oprieť.
Ako funguje teraz Váš poslanecký klub? Predsa len široká koalícia bola až príliš široká. Niektorí z Vašich poslancov sú skôr nezávislí alebo dokonca prešli na koaličnú stranu.
Z našej 25-člennej kandidátky, kde väčšina boli nestraníci, prešli do zastupiteľstva siedmy poslanci. Jeden náš poslanec sa rozhodol pre vstup do klubu SMER+. Na dôvody prečo tak urobil, sa ho musia opýtať jeho voliči. Každý jeden poslanec je zodpovedný hlavne im. Fungujeme teda v 6-člennom zložení ako opozičný poslanecký klub pod názvom Nové Michalovce. Piati z nás, vrátane mňa nie sú členmi žiadnej politickej strany.
Pôsobili ste ako poslanec aj v uplynulom volebnom období. Ako vidíte súčasný mestský parlament? Vidíte nejaké zmeny?
V zastupiteľstve je 11 nových poslancov. Nový primátor hovorí o konštruktívnom dialógu so všetkými poslancami, ale do týchto chvíľ som nemal tu česť s ním osobne diskutovať o zlepšeniach v našom meste. Na ustanovujúcom novembrovom zastupiteľstve primátor predstavil 15 členný poslanecký klub SMER+, ktorý znamená pohodlnú väčšinu pri presadzovaní a schvaľovaní návrhov, uznesení alebo rozpočtov. A viac menej sa to prejavilo už na decembrovom zastupiteľstve. Poslanci dostali materiály so samými navýšeniami pre obyvateľov mesta či už za škôlky, za detské kluby, za umelecké školy, za pobyt v domove seniorov alebo za obedy pre dôchodcov, taktiež návrhy na zvýšené dane a odpad. Ani jeden z týchto návrhov nešiel cez komisie mesta. Vedúci odborov mesta využili volebné vákuum, neexistenciu komisií a pripravili tieto materiály novému primátorovi a mestskej rade bez toho, aby sa k nim mali možnosť vyjadriť alebo zaujať stanovisko zvyšní poslanci alebo komisie. Dostali sme hotové čísla, ktoré sme mali schvaľovať. Náš klub vôbec nebol oslovený zo strany vedenia mesta k diskusii alebo rokovaniam o návrhoch a podpore daných materiálov. Spoliehali sa na svoju väčšinu, ktorá fungovala veľmi dobre a schválila všetky navrhované navýšenia. Až pri otázke daní sa zasekla, keďže zvýšenie daní z nehnuteľností by sa výrazne priamo dotklo dvoch poslancov ich klubu. Náš klub bol proti alebo sa zdržal pri navýšeniach, pretože ani na samotnom zastupiteľstve, vedúci odborov nedokázali vysvetliť viacero nezrovnalostí, napríklad, na ktorých položkách bude samotné mesto a úrad šetriť.
Zmenil sa primátor mesta. Vy ste síce mali svojho kandidáta, ale ten nebol úspešný. Ako vidíte prácu nového primátora?
Ešte je skoro na hodnotenie, videá a fotky na sociálne siete pridáva pekné. Uvidíme ako bude plniť sľuby, pred voľbami ich bolo veľa.
Myslíte, že dokážete presadzovať v zastupiteľstve svoje návrhy? Ktoré body zo svojho volebného programu chcete uskutočniť resp. myslíte si, že sa Vám ich podarí uskutočniť?
Záleží od zdravého rozumu samotných poslancov. Naše návrhy sú a budú v prospech občanov mesta a nie v prospech jednotlivcov. Ak ich iní poslanci nepodporia, tak opäť sú vystavení tlaku a otázkam svojich voličov, že prečo tak neurobili, aj o tom je demokracia.
Čo považujete za najväčší problém mesta v súčasnosti?
Tých problémov je viacero, neexistencia vlastnej skládky odpadu, nedostatok parkovacích miest a neexistujúca parkovacia politika, zanedbané športoviská a ihriská pri základných školách a na sídliskách, nevysporiadané pozemky, ktoré zamedzujú rekonštrukciám sídlisk, žiadna koncepcia v oblasti cyklodopravy, no a v neposlednom rade bezpečnosť obyvateľov.
Na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva ste chceli otvoriť problematiku bezpečnosti mesta. To Vám však neprešlo. S akými konkrétnymi návrhmi ste prichádzali? Vo Vašom materiály uverejnenom na vašej FB stránke sme našli skôr nejakú analýzu rozpočtu s dôrazom, že na bezpečnosť ide najmenej zo všetkých položiek. Zároveň tam uvádzate, že ľudia majú strach chodiť večer po uliciach. Dôrazne upozorňujete na vraždy, ktoré sa stali začiatkom roka. Avšak nás zaujíma ako konkrétne by malo mesto zvýšiť bezpečnosť aby sa predišlo takýmto nešťastiam. Zároveň sa pýtame, máte pocit, že koaličným poslancom nezáleží na bezpečnosti občanov, keď odmietli Váš návrh?
V januári sa v Michalovciach odohrali dve tragické udalosti, ktoré narušili pokojný život v našom meste. Výsledkom boli vykúpene slzné spreje v miestnych poľovníckych obchodoch, ženy sa báli venčiť psíkov po zotmení, manželia vyzdvihovali svoje manželky z práce večer autami. Obavy Michalovčanov rozhodne vznikli a pretrvávajú dodnes. Tieto udalosti mi nedali spávať a spoločne s kolegami z poslaneckého klubu sme sa podrobne pozreli na stav a výdavky na bezpečnosť v našom meste. Okrem iného sme zistili, že kamerový systém nemá 24 hodinový dohľad tak, ako to deklaruje mesto vo výročných správach, že máme málo mestských policajtov, že máme staré kamery, že máme vždy nejakú časť kamier nefunkčných, že nám končia hliadky MOPS, že sa skoro nedeje prevencia na školách a žiadne kontroly na nedospelú opitú mládež v baroch alebo herniach. Navrhli sme opatrenia, ktoré v podstate aj vyplynuli zo samotnej výročnej správy Mestskej polície, kde samotný náčelník spomína nedostatky. Navrhovali sme viac kvalitnejších kamier nielen do širšieho mesta, ale aj na toxické miesta a únikové cesty z mesta, navrhovali sme navýšenie zamestnancov Mestskej polície z dôvodu dohľadu nad kamerami aj v noci, viac hliadok vo večerných hodinách, viac prevencie na školách, viac kontrol v baroch, viac aktivity zo sociálneho odboru mesta pri zlepšovaní medziľudských vzťahov. O týchto skutočnostiach sme informovali všetkých poslancov so žiadosťou o podporu pri zaradení bodu „Bezpečnosť v našom meste“ do programu zasadnutia Mestského zastupiteľstva. Poslanci poslaneckého klubu SMER+ sa zdržali pri hlasovaní a v podstate odmietli čo i len diskutovať o bezpečnosti v našom meste, nie to ešte, aby sme prijali nejaké opatrenia na jej zlepšenie. Čo ma úprimné mrzí, naša snaha vyšla nateraz nazmar.
Ako už bolo spomenuté, verejnosť Vás vníma predovšetkým ako aktivistu. Známa je Vaša petícia z predvolebného obdobia za „ odstránenie čiernych stavieb“ na Straňanoch. Podarilo sa niečo vyriešiť, lebo pre obyvateľov sa zatiaľ toho veľa nezmenilo.
Za posledné dva roky sa toho udialo viac ako za predchádzajúcich 14 rokov, kde sa len sľubovali sľuby a členovia dozorných rád sa z občanov Straňan smiali. Pozemok je opäť už len v rukách Košického samosprávneho kraja a je zriadená odborná komisia, ktorá sa podľa uznesenia má stretávať každý mesiac a hľadať zákonné spôsoby ako odstrániť čierne stavby a integrovať menšinu. Uskutočnili sa dve zasadnutia, naposledy 12.októbra 2022, potom boli komunálne voľby, ktoré sa stali dobrou výhovorkou k odkladaniu termínov. Už na decembrovom zastupiteľstve som upozorňoval o potrebe donominovať nových poslancov z daného obvodu do komisie a o zadaní ďalšieho termínu zasadnutia. Poslanci boli nakoniec donominovaní vedením mesta až na konci februára. Verím, že tretie zasadnutie tejto komisie sa uskutoční ešte v mesiaci marec, aby sa mohlo pokračovať v ďalších rokovaniach aj s novým vlastníkom daného pozemku.
Ako opozičný poslanec dostávate príležitosť prezentovať svoje názory v mestských médiách?
Za uplynulé štyri roky nenájdete v dvojtýždenníku Michalovčan skoro žiadnu zmienku o poslancoch poslaneckého klubu Nové Michalovce alebo o opozičných poslancoch menovite. Ja osobne som žiadal minulý rok o uverejnenie troch článkov, ale všetky boli redakčnou radou zamietnuté. Tie články som samozrejme vydal v tlačenom občasníku, ktorý vydávame ako poslanci mesta z našich vlastných peňazí. V Michalovčanovi sa zverejňujú len politicky korektné články, ktoré vykresľujú vedenie mesta z tej krajšej strany.
Pôsobíte v MFK. Mesto je v akciovej spoločnosti menšinovým akcionárom. Napriek tomu je veľmi dôležitým prispievateľom financií. Myslíte si, že je to zo strany mesta málo alebo veľa? Dokážete byť v tomto ohľade objektívnym a nezaujatým?
Snažím sa nemiešať politiku do práce a naopak. Síce za tie roky vidím viac do kuchyne futbalového klubu, ale snažím sa ovplyvniť tie veci, ktoré môžem. Do klubu som prišiel keď som ešte nebol poslancom mesta a kvôli zlepšeniu marketingu. Na futbalovom klube mám na starosti svoju agendu, a som zodpovedný, aby všetko fungovalo tak ako má. Ako futbalového fanúšika by ma potešilo viac peňazí do mládeže Zemplína, ale ako zástupca občanov musím prinášať spravodlivé riešenia pre všetky športy v meste, nielen pre jeden, ktorý mám možno radšej ako ostatné.
Niektorí z Vašich straníckych kolegov sa prikláňajú k názoru, že športové kluby v meste by mali mať podstatne viac vlastných odchovancov v A mužstvách resp. družstvách dospelých. Súhlasíte s takýmto názorom? Kde vidíte príčinu toho, že tomu tak nie je a ako by sa podľa Vás dala urobiť náprava?
Náš mestský mládežnícky šport by potreboval renesanciu. Nehovorím o zvyšovaní rozpočtu na šport, ale o jasných pravidlách. Skoro každý zo športových klubov, hlavne tie mládežnícke, na území mesta spolupracuje s mestom či už vo forme zvýhodnených prenájmov telocviční alebo športovísk, alebo dostávajú každý rok dotáciu z mestského rozpočtu. Pravidlá boli nastavené ešte niekedy v roku 2011 a odvtedy sa šport či už mládežnícky alebo amatérsky posunul ďalej. Rada športových klubov má zástupcov zo siedmich športov, pričom na území mesta registrujeme viac ako 50 športových klubov. Ku každému športu sa pristupuje osobitne a keďže dotácie určuje primátor, tak konečné rozdelenie financií vlastne záleží iba od neho. Zišiel by sa nový kolektívny orgán, ktorý by združil jednotlivých vedúcich týchto športových klubov a našiel spôsoby spolupráce, materiálnej pomoci a taktiež systém dotovania, ktorý by bol transparentný a efektívny pre všetky športy. Príkladom môže byť asociácia športových klubov v Trenčíne, súčasťou sú aj napríklad e-športy. Samozrejme, že by som bol rád, aby hrali odchovanci v našich kluboch, ale tí odchovanci musia mať aj kvalitu a tú kvalitu dosiahneme kvalitnými trénermi a tréningovým procesom už v mládeži a tá by mala byť prioritou pri financovaní z mestského rozpočtu. Sú to spojené nádoby.
Zachráni sa MFK Zemplín v najvyššej súťaži?
Verím, že áno. Všetci v klube robia všetko pre to, aby bola najvyššia futbalová liga v Michalovciach aj naďalej.