Úvod Šport Komentár: Nezakrývajme si oči získanými bodmi

Komentár: Nezakrývajme si oči získanými bodmi

Slovenská futbalová reprezentácia pod vedením trénera Calzonu opäť nepresvedčila. Na Islande síce v sobotu zobrala po výhre 2:1 všetky tri body a v tabuľke kvalifikácie o majstrovstvá Európy si jej hráči veľmi pomohli, na ich hru sa ale opäť nedalo pozerať a iba s poriadnou dávkou šťastia na Islande vyhrali. Našej hre chýbal systém, opäť sme sa nevyhli chybám. Vážme si tri body, no jasne treba povedať aj o nedostatkoch, ktorých bolo v Reykjavíku vidieť viac ako dosť…

Už po prvých minútach mohli Slováci prehrávať. Domácim totiž dovolili až tri prečíslenia a len vinou ich chabej koncovky neprehrávali. Aj v ďalších minútach sme mohli sledovať to isté. Chyby Slovákov a nemohúcnosť domácich v zakončení. Práve z tohto Slováci profitovali po góle Juraja Kucku. Islandu sa podarilo vyrovnať v závere polčasu a lepším tímom boli aj v druhom. Opäť ale prišla chyba a efektívni hostia ju využili gólom, aký Tomáš Suslov zrejme ešte vo svojej kariére nedal a už asi ani nedá. Nakoniec to na tri body stačilo, treba ale podotknúť, že v Reykjavíku nevyhralo v sobotu lepšie mužstvo, ale rozhodne šťastnejšie.

Ako sme spomínali, vážme si tri body, ale treba hovoriť aj o nedostatkoch. Tie sa objavujú v Calzonovej hre prakticky od jeho príchodu na slovenskú striedačku. Taliansky tréner chcel preferovať ofenzívny futbal, no aj sobota ukázala, že ho nemal forsírovať s kým. Slovákom vpredu chýbala kvalita a keď sa k tomu pridali aj chyby v zálohe, či obrannej fáze, v niektorých momentoch sa na ich hru nedalo pozerať. Už dlhšie sa spomína, že v našej hre chýba systém. Calzona ho nenašiel ani v sobotu na Islande a zrejme nás trápenie (verme, že opäť trojbodové…) čaká aj v utorok v Lichtenštajnsku. Tam by zrejme pomohol rýchly gól, ktorý by pomaly rozleptal domácu defenzívu. Už dlhšie totiž lepšie hráme proti tímom, ktoré chcú hrať, ako proti tím, ktoré chcú čo najmenej inkasovať. Verme, že Slováci uspejú aj v utorok, no nezakrývajme si oči získanými bodmi. V sobotu tešili iba tie, môžu ale prísť aj zápasy, kedy nebudú ani ony. V tíme chýbali hráči, ktorí sa dokážu presadiť v hre jeden na jedného. Je o to zarážajúcejšie, že Calzona takého jedného hráča v lige má, no nedokáže s ním nájsť spoločnú reč. Vyhrávajú reči o disciplíne v tíme nad tým, čo je preň najlepšie. Vladimír Weiss mladší ukázal v lige, že do reprezentácie patrí. Ukázal, že veľa hráčov ako on na Slovensku nemáme. Áno, je pravdou, že je problémový, no Calzona by mal byť tým, ktorý všetko spojí. Veď prišiel z nového prostredia nezaťažený vzťahmi v tom slovenskom a práve na tom by mal reprezentačný výber stavať. Talian na slovenskej striedačke si ale postavil hlavu a potom to vyzerá tak, ako by tu pôsobil už desať rokov a mal za sebou jednu roztržku za druhou…