Úvod Zaujímavosti Ľadová kráľovná

Ľadová kráľovná

Letnú dovolenku v tropických horúčavách nemusí. Radšej uprednostní kúpanie v rieke v mínusových teplotách. V byte roky nezapína radiátory, v zime si oblečie len ľahkú bundu a plavky pre ňu nie sú problémom ani v tomto zimnom období. O svojej otužilej ceste a o samotnom otužovaní nám porozprávala Tatiana Sakala.

K otužovaniu ju priviedol manžel. V tom čase boli kamarátmi. Jakub bol skúsený otužilec, ktorý sprevádzal Tatianu jej začiatkami a prípravami pred vstupom do ľadovej vody. Otužovanie spočíva v pravidelnej a systematickej príprave. To najhoršie, čo môžete urobiť, je skočiť rovno do studenej vody. Pre telo by to bol šok a môžete si spôsobiť aj zdravotné problémy. Na vlažnú a postupne aj studenú vodu si treba zvykať doma, vo vani. Pomaly zhadzovať vrstvy oblečenia, často vetrať a viac sa hýbať na čerstvom vzduchu. Na škodu nie je ani lekárske vyšetrenie, na ktorom s lekárom zhodnotíte stav vášho srdca, dýchacích ciest a obličiek. Po dlhej a spočiatku aj nepríjemnej príprave sa po niekoľkých mesiacoch Tatiana dokázala okúpať v studenej vode vonku spolu s Jakubom.

Naboso aj v snehu
Pre súčasných manželov nie je otužovanie izolovanou aktivitou, ktorá spočíva iba v kúpaní sa v studenej vode. Venujú sa mu celoročne. Sakalovci sa chladu neboja, vyhľadávajú ho kvôli posilneniu imunity. Nenosia priveľa oblečenia ani čiapky, aktívne športujú a chodievajú naboso aj v snehu. „Netrápi nás, keď radiátory na jeseň ešte nehrejú, pretože už roky nekúrime.“
Podľa sympatickej blondínky bolo otužovanie v minulosti prirodzenou súčasťou života každého človeka. Naši predkovia nemali vymoženosti ako ústredné kúrenie, autá s vyhrie-vanými sedadlami, teplú vodu celú zimu alebo hrubé zimné topánky. Napriek tomu pracovali vonku, umývali sa a prali v potoku, chodievali naboso, a tak sa prirodzene otužovali bez toho, aby o tom nejako zvlášť premýšľali. „V súčasnosti žijeme život pohodlným spôsobom a očakávame, že o naše telo i dušu sa postará lekár. Naše zdravie je iba v našich rukách. Robme pre seba a svoje deti viac.“ Termoregulačné procesy sme dostali do vienka všetci bez výnimky. Napriek tomu ich necibríme, ale našu imunitu dobrovoľne, no často nevedome, znižujeme.

DCIM\101GOPRO\GOPR1957.JPG

Nemíňame peniaze na lieky
O tom, že má otužovanie neskutočne dlhý zoznam benefitov pre naše zdravie, niet pochýb. Podľa Tatiany sú však často podceňované a málo využívané. Nedokážeme vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a prekonávať sa. Človek zvyknutý na chladnejšie teploty a vysoké výkyvy teplôt však disponuje silnejšou imunitou. Len zriedka pozná, čo je to kašeľ a nádcha, a keď aj ochorie, tak priebeh choroby je oveľa plytší a kratší v porovnaní s človekom, ktorý neotužuje. Otužilci poukazujú aj na pozitívny vplyv pri alergiách či autoimunitných ochoreniach. Majú silnejšie cievy a srdce a v neposlednom rade širšia dobrou náladou. Dôvod? Prekonanie samého seba, zdolanie prekážky, pocity víťazstva a nadobudnutia sebadôvery. „Je napríklad veľký rozdiel, ak porovnáme obézneho otužilca od bežného obézneho človeka, ktorí sa otužovaniu nevenuje. Stav kardiovaskulárnej sústavy a pružnosť ciev je niekde úplne inde a otužilého obézneho človeka tak posúva na omnoho nižšie miesta v rebríčku kardiovaskulárnych rizík. Tých výhod otužovania je veľmi veľa,“ vysvetľuje Tatiana. Keďže mnoho podôb otužovania prebieha vonku pod holým nebom, kontakt s prírodou je ďalšou silnou výhodou. „V neposlednom rade nemíňate peniaze v lekárni na lieky či doplnky. Otužovanie je predsa zadarmo.“ Skúsená profesionálka odporúča otužovanie každému, kto má chuť otužovať, kto sa trpezlivo, poctivo a systematicky pripravuje v dostatočnom predstihu pred zimným obdobím. „Čo sa týka veku, neexistujú hranice, kedy už neotužovať.“

Štvorročný otužilec
Sakalovci vedú k otužovaniu, a to dokonca už od jej narodenia, svoju štvorročnú dcéru Ninu. Z Niny sa tak stal najmladší skúsený otužilec v širokom okolí, ktorý brázdi kryhy ľadových vôd Laborca – aj teraz v zime. „Neviem, čo je to mať doma choré dieťa, a to napriek tomu, že naša štvorročná Nina strieda počas týždňa otužovanie vonku v Laborci s plávaním na plavárni, korčuľovanie, bicyklovanie či turistiku. Zlé počasie na prechádzku pre nás neexistuje.“ Najväčšou prekážkou pri otužovaní dieťaťa je podľa nich rodič. Ak chcete otužovať svoje dieťa, začnite spolu s ním. Otužovanie predstavuje problém skôr pre rodičov ako pre deti. „Deti sú omnoho tvárnejšie, prispôsobivejšie, bez predsudkov či veľkého strachu z chladu.“ Celé roky nás predsa rodičia učia, že chlad predstavuje problém. A pozrite, akú vysokú chorobnosť detí máme od jesene.


Lucia Pavlisková

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Exit mobile version