Obec Moravy s vyše tisíckou obyvateľov je od Michaloviec vzdialená len pätnásť kilometrov. Starosta Vladimír Čeklovský je vo funkcii druhé volebné obdobie. Teší ho, že jesenné komunálne voľby vyhral s obrovským náskokom. Oceňuje aj konštruktívne debaty s poslancami obecného zastupiteľstva. Pyšný je na nedávno napustený obecný rybník. Nevšedný včelí skanzen je dodnes veľkou atrakciou. Obyvatelia sa tešia na zavedenie kanalizácie. Trápia ich však problémy s divou zverou.
Starosta sa netají tým, že na tomto poste chce byť len do určitého času. Pokiaľ bude cítiť, že ho táto funkciu už vnútorne nenapĺňa, vráti sa do školstva. Tento pocit však ešte v žiadnom prípade nemá. Má pred sebou viacero výziev, ktoré chce dotiahnuť do úspešného konca.
Učil, aj športoval
Vladimír Čeklovský, ktorý nemá politickú príslušnosť je na čele obce druhé volebné obdobie. Od komunálnych volieb ubehlo takmer pol roka. Napriek tomu ho stále veľmi teší volebné víťazstvo. „Ak niečo robíte a následne od občanov cítite dôveru a pozitívnu spätnú väzbu, tak vás to nesmierne teší,“ vraví. Mal síce troch protikandidátov, no starostovské voľby vyhral s obrovským náskokom. Dlhé roky bol V. Čeklovský učiteľom na základnej škole. Zdôraznil, že z bohatých pedagogických skúsenosti využíva vo svojej súčasnej funkcii naj-mä trpezlivosť. Celé desaťročia súčasne aktívne hrával futbal. Vďaka pravidelnému športovaniu si osvojil hlavne disciplínu a slušnosť. „Tie návyky, ktoré ste si počas života osvojili, si neskôr prenášate aj na ďalšie pracoviská. Je to jednoducho neodškriepiteľná skutočnosť,“ uviedol skromný štyridsiatnik. Má pokojnú povahu, lenže v prípade potreby vie zvýšiť hlas. Zhodnotil aj prácu deväťčlenného obecného zastupiteľstva, ktoré má rôznorodé politické zloženie. „Poslanci sú zástupcovia ľudí. Na život v obci majú vlastné názory. Niekedy je to dobré, inokedy na škodu veci. V rámci svojho politického postavenia sa snažia čo najlepšie pracovať pre obec. Názorové rozdiely sa najviac prejavujú pri posudzovaní jednotlivých projektových zámerov. V konečnom dôsledku je to práve poslanecký zbor, ktorý rozhoduje o ich osude. Ja ho buď presvedčím o prínose týchto zámerov, alebo jednoducho mu ustúpim, pokiaľ má názorovú väčšinu. O všetkých diskutabilných veciach sa ale vieme konštruktívne rozprávať,“ zhodnotil činnosť pléna.
Napúšťali rybník
Najvyšší predstaviteľ samosprávy sa pochválil netuctovou investičnou akciou. Obec je často zaplavovaná počas prietrží mračien. Donedávna absentovala väčšia hrádza, ktorá by zadržala vodu. To je už minulosťou. „V závere minulého roka sme zásluhou finančných prostriedkov z Ministerstva investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky v katastri obce v smere na Rakovec nad Ondavou dali napúšťať rybník, ktorý sa nachádza na potoku Ruskov. Práve odtiaľ doň prúdi voda. Slúži na zadržiavanie vody z prívalových dažďov, chov rýb a vyžitie obyvateľov,“ poznamenal. Starosta očakáva, že v letnom období sa na tomto príjemnom mieste budú kúpať a opaľovať. Verí, že sem prídu aj turisti zo Slovenska a zahraničia. Ide o pol hektárovú vodnú plochu, ktorá má celkove 5-tisíc metrov štvorcových. Práce za vyše 40-tisíc eur v rámci projektu rozvoja menej rozvinutých okresov zahŕňali: vyčistenie a vynovenie zanesenej starej hrádze, rozsiahle terénne úpravy a napustenie rybníka.
Včely stále lákajú
V lete minulého roka pribudla v obci zaujímavá turistická atrakcia. Ide o pútavý včelí skanzen, ktorý bol vybudovaný zo zdrojov Košického samosprávneho kraja a miestnej samosprávy. V netypickom drevenom domčeku sa ľudia oboznamujú s pozitívnym pôsobením včiel na ľudský organizmus. Ležia na drevenej posteli, pod ktorou sú tisícky včiel. Tie sa však k ľuďom nedostanú, pretože otvory sú urobené len smerom k vonkajšiemu prostrediu. Nechýbajú náučne tabule o histórii včelstva, význame včiel a úle z rôznych historických období. „Teší ma, že skanzen nebol navštevovaný iba cez letné prázdniny. Návštevníci z rôznych častí Slovenska prichádzali aj na jeseň a v zime. Cestou do rozličných častí východného Slovenska sa tu zastavili a obdivovali nevšednú atrakciu,“ vyzdvihol.
Konečne kanalizácia
Výsledkomdobrej spolupráce s Vyšším územným celkom bude aj výstavba kanalizácie v Moravanoch, vrátane miestnej časti Lúčkovce. Celkove pôjde o 9 kilometrov dlhú kanalizačnú sieť, ktorá sa napojí na už jestvujúce kanalizačné rozvody v susednej obci Trhovište. „Získali sme finančné prostriedky z Enviromentálneho fondu, regionálneho operačného programu a Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Takže, až z troch zdrojov, čo ma teší. V minulom roku bolo ukončené verejné obstarávanie. Realizátorom prác bude Východoslovenská vodárenská spoločnosť. Výstavba kanalizácie by mala byť dokončená v závere tohto roka,“ konštatoval. Ľudia, ktorí žijú už desiatky rokov bez kanalizácie, vedia, že sú s tým spojené nemalé problémy. Každý mesiac sa starať o vyprázdnenie žúmp je prácne. Z investičných akcií V.Čeklovský spomenul aj výstavbu nového chodníka a vyznačenie cykloturistických trás v obcí a blízkom okolí. Obyvateľov obce trápia problémy s premnoženou vysokou a raticovou zverou. Do intravilánu Moravian sa v pravidelných časových intervaloch dostáva z blízkeho pozdišovského lesa. „Treba povedať, že táto zver neobťažuje ľudí a ani domáce zvieratá. Nepoškodzuje ani súkromný a obecný majetok. V zime a počas skorej jari ale má obmedzené možnosti získania potravy. Z toho dôvodu vo veľkom rozsahu požiera ozimné poľnohospodárske plodiny. Tým spôsobuje nemalé škody farmárskym spoločnostiam,“ posťažoval sa.
(janč), foto: fb