Úvod Rôzne Obchodovanie s ľuďmi – rady a tipy ako sa vyhnúť podvodníkom pri...

Obchodovanie s ľuďmi – rady a tipy ako sa vyhnúť podvodníkom pri hľadaní letnej brigády alebo sezónnej práce

Leto je obdobím roka, počas ktorého okrem bezstarostného oddychovania na dovolenkách hľadáme tiež možnosti privyrobenia si v rámci sezónnych prác či letných brigád. Ministerstvo vnútra SR, v ktorého pôsobnosti je aj špecializované pracovisko – Informačné centrum na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality –  upozorňuje na podvodné praktiky týkajúce sa fenoménu „nútená práca“ či “ nútená prostitúcia”.

Ohrození sú tí, ktorí sa rozhodnú v lete vycestovať na letnú brigádu či za inou prácou,  a nepreveria si firmu či zamestnávateľa. Vystavujú sa tak vysokému riziku, že stanú  obeťou obchodovania s ľuďmi.

Nestaňte sa obeťou obchodovania s ľuďmi pri vycestovaní na letnú brigádu alebo sezónnu prácu.

Prinášame odporúčania kolegov z Informačného centra na Boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality MV SR.

Dobre si PREVERTE agentúru alebo osobu, ktorá vám ponúka prácu. Základné informácie získate aj na bezplatnej Národnej linke pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818.

KONTROLUJTE: Každá pracovná agentúra musí byť uvedená v zozname sprostredkovateľov zamestnania za úhradu, ktorý je dostupný na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny https://www.upsvr.gov.sk/. Overte si adresu budúceho zamestnávateľa a to, či vôbec existuje.

PODPISUJTE len pracovnú zmluvu v jazyku, ktorému dobre rozumiete a v ktorej je uvedené meno a adresa zamestnávateľa, adresa budúceho pracoviska, náplň práce, výška odmeny, ubytovacie podmienky a trvanie pracovného pomeru.

BUĎTE OPATRNÍ: Neprijímajte nelegálnu prácu. Vycestujte, až keď podpíšete pracovnú zmluvu a získate potrebné pracovné povolenie alebo víza.

INFORMUJTE o svojom odchode blízkych alebo známych. Doma nechajte presnú adresu a telefónne číslo plánovaného pobytu a čo najviac informácií o budúcom zamestnávateľovi, fotokópiu pasu a najnovšiu fotografiu.

DOHODNITE SA, ako často a kedy sa budete ozývať rodine alebo dobrým známym.

PRIPRAVTE SA a na cestu si vezmite nevyhnutnú finančnú rezervu na prípadný návrat domov, cestovné poistenie a predplatenú telefónnu kartu.

Zoberte si so sebou KONTAKTY na pomáhajúce organizácie, ambasádu a linky pomoci.

Nikomu za žiadnych okolností nedávajte svoj pas alebo občiansky preukaz okrem polície.

Ak vám niekto odoberie doklady alebo ich stratíte, okamžite to nahláste polícii a kontaktujte slovenské zastupiteľstvo v danej krajine.

Ak sú pracovné podmienky iné, ako sú uvedené v zmluve, obráťte sa na agentúru a informujte o tom blízkych.

Ak vám hrozí nebezpečenstvo, volajte políciu alebo kričte o pomoc.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Exit mobile version