Úvod Šport Predseda VsFZ Richard Havrilla: Úroveň našich súťaži pôjde hore

Predseda VsFZ Richard Havrilla: Úroveň našich súťaži pôjde hore

Už cez najbližší víkend štartuje IV. liga Východ, ktorá je najvyššia súťaž pod patronátom Východoslovenského futbalového zväzu. Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s čochvíľa 57-ročným predsedom VsFZ Richardom Havrillom, ktorý vládne futbalu na východe od roku 2010 a predsedom zväzu je tak už štvrté funkčné obdobie. Aká bola jeseň v súťažiach pod patronátom zväzu? Ako jej kvalitu ovplyvnila reorganizácia súťaží, ktorá sa udiala minulé leto? Ako kluby zvládajú ťažké finančné obdobie a ako im v tom pomáha zväz? To sú už otázky na predsedu VsFZ, ale aj viceprezidenta Slovenského futbalového zväzu, či bývalého rozhodcu, ktorého sme sa opýtali aj na chyby jeho kolegov v poslednom čase…

Zdá sa, že futbal na Slovensku je v dosť veľkej kríze. Reprezentácia je bez úspechov, na medzinárodnej scéne okrem Slovana Bratislava nemáme v podstate žiadneho reálneho reprezentanta, divácka návštevnosť na profesionálnom futbale je takmer mizivá. V amatérskom futbale je to doslova bieda, keď sa na ihriskách objavujú aj hráči nad 60 rokov, pretože reálne nemá kto hrať. Nemyslíte si, že musí dôjsť k výrazným zmenám vo futbalovom hnutí, možno tak ako sa to stalo v hokeji?

„Vo vašej otázke je toľko tém, že každá by si zaslúžila samostatný článok. Pokúsim sa byť stručný. Začnem reprezentáciou a vy máte na mysli zrejme áčko. Samozrejme máme aj mládežníčke reprezentácie, ktoré nám robia väčšiu radosť ako áčko, ktorého ani výsledky, ani herný prejav nie je taký, ako by sme si všetci priali. Neviem si ani spomenúť na stretnutie, kedy sme boli dominantní a súpera herne predčili. Behať a hrať organizovane dokážu v súčasnosti aj menšie futbalové krajiny. Vyhráva ten, kto hrá so srdcom, kto jazdí a bojuje. Situácia v amatérskom futbale. Áno, vieme o tom, máme čím ďalej, tým menej hráčov. Najväčší problém je v prechode zo žiackej kategórie do dorastu. Tam sa nám stráca tretina hráčov, teda každý tretí hráč končí. Na tento problém musíme zamerať svoje úsilie, samozrejme aj sa tým zaoberáme, ale nájsť riešenie alebo pomoc klubom v tomto smere nie je jednoduché. A čo sa týka prípadných zmien v našom hnutí, nevidím v tom problém. Každý má dvere otvorené. Ak príde niekto s programom, ktorý posunie náš futbal na vyššiu úroveň, má u mňa zelenú.“

Ako hodnotíte priebeh jesennej časti v súťažiach riadených VsFZ?

„Som veľmi rád a samozrejme aj všetci priaznivci, že covid, alebo lepšie povedané nariadenia našich autorít, neovplyvnili priebeh súťaží. Nemali sme ani mimoriadne udalosti z hľadiska neprístojností, počasie nám prialo, takže som osobne spokojný.“

Pred sezónou sa udiali výrazne zmeny v súťažiach. Čo spôsobila reorganizácia a ako sa odrazila na kvalite súťaží?

„Vedeli sme, že príde k zníženiu úrovne v najvyššej regionálnej súťaži, ale z pohľadu budúcnosti nemám obavu. Z piatych líg prídu kvalitne tímy, odídu slabšie, takže úroveň sa skonsoliduje a pôjde nahor.“

Zrejme najväčším problémom sú financie a nedostatok hráčov. Ako pomáha VsFZ klubom v regionálnych súťažiach?

„V minulosti kluby najviac trápili poplatky za rozhodcov. Pomohli sme klubom tým, že najprv sme ich platili z našich zdrojov a teraz sa nám podarilo získať priamo financie zo SFZ, takže naše kluby neplatia za rozhodcov žiadne poplatky. V kategórii dospelých platí VsFZ náklady na delegátov zväzu.“

Koncom minulého roka sa hovorilo aj o finančných problémoch niektorých klubov. Máte indície, že ktoré kluby zvažujú ukončenie činnosti?

„Samozrejme, mali sme určité informácie, ale do dnešného dňa nemáme žiadne oficiálne stanovisko niektorého z klubov, že nebude pokračovať v súťaži.“

Akým spôsobom chce zväz riešiť otázku financovania mládeže na krajskej úrovni?

„Ako som už spomenul, kluby neplatia rozhodcov za mládežníčke stretnutia. Podporujeme a sme pripravení podporiť zmysluplné turnaje. Vytvorili sme pracovnú skupinu, ktorá sa bude venovať len podpore a rozvoju mládežníckeho futbalu v našom regióne.“        

Má podľa vás zmysel činnosť oblastných futbalových zväzov, registrácia a prestupový poriadok pre amatérskych hráčov? Nemalo by väčší zmysel iba evidovať hráčov v jednotlivých zápasoch? Veď je zrejmé, že hráči, ktorí majú nad 20 rokov a pohybujú sa v okresných súťažiach nikdy nebudú profesionálnymi futbalistami a pre nich je futbal iba koníčkom.

„Priznám sa, že nie celkom rozumiem, čo by sme týmto získali. Takúto myšlienku počujem prvýkrát a absolútne nesúhlasím.“

Ako hospodári VsFZ? Odkiaľ prichádzajú peniaze do rozpočtu a kam hlavne smerujú?

„Máme stanovy VsFZ, kde sú uvedené kompetencie konferencie, výkonného výboru a predsedu VsFZ. Konferencia schvaľuje návrh rozpočtu, ktorý predkladá výkonný výbor. Hlavnú zložku príjmov tvoria platby klubov za delegované osoby, ktoré preposielame  momentálne rozhodcom, keďže delegátov platí VsFZ a dotácia zo SFZ. Čerpanie rozpočtu, oprávnenosť výdavkov kontroluje revízna komisia.“   

 Čo by ste odporučili klubom, ako majú zabezpečovať chod svojich klubov, ako riešiť financovanie?

„Hlavnými sponzormi našich klubov sú samosprávy. Preto je dôležitá komunikácia so starostami a poslancami, a samozrejme, ak sa dá a je vôľa, tak aj so súkromným sektorom.“        

Ste bývalý rozhodca, delegát. Ako vnímate situáciu pri rozhodcoch na Slovensku?

„Začal by som s VAR systémom. Je to absolútny prelom. Je potrebné sa s ním zžiť a vychytať problémy. A nie sme v tomto osamotení, aj v iných krajinách sú VAR chyby. Je to dlhodobý proces, musíme  byť trpezliví a dôležité je si uvedomiť, že ani VAR na sto percent neodstráni ľudskú chybu, pretože aj za obrazovkami sú len a len ľudia. Pre mňa osobne je oveľa väčším problémom hra rukou. Ľutujem obrancov, vo vlastnom pokutovom území dávajú ruky za telo, do neprirodzenej polohy. Alebo ako môže mať hráč vo výskoku ruky pri tele? Veď je to neprirodzené. A práve o to  chcem oprieť svoj názor. Ak je ruka v prirodzenej polohe alebo v prirodzenom pohybe, nie je to porušenie pravidla. Všetko ostatné je zakázaná hra rukou.“

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Exit mobile version