Úvod Spravodajstvo Podvihorlatské správy Viceprimátor Michaloviec Jozef Sokologorský: Bezpečnosť obyvateľov je našou prioritou

Viceprimátor Michaloviec Jozef Sokologorský: Bezpečnosť obyvateľov je našou prioritou

V komunálnej politike nie je žiadnym nováčikom. Pôsobil vo funkcii prednostu mestského úradu, teraz je opätovne viceprimátorom. Aké sú súčasné priority mesta, ktoré reprezentuje a na čo dáva samospráva aj napriek zložitej ekonomickej situácii dôraz, hovoríme so zástupcom primátora Mestského úradu v Michalovciach, Jozefom Sokologorským:

Ste zástupcom primátora Miroslava Dufinca, s ktorým ste od začiatku volebného obdobia zvolili zlepšenie komunikácie medzi vedením mesta a poslancami mestského zastupiteľstva. Darí sa vám to napĺňať?
Áno, bolo to pre nás veľmi dôležité a aj keď to ešte nie je výraznejšie vidieť, komunikácia naberá jasnejšie kontúry. S poslancami sa stretávame ešte pred zasadnutiami poslaneckého zboru a v užšom kruhu im vysvetľujeme zámery alebo rozhodnutia mesta v rôz-nych oblastiach. Znamená to, že debaty medzi nami neprebiehajú len na pôde zastupiteľstva ako tomu bolo donedávna, ale vytvárame priestor na názorovú polemiku.

Aké sú priority mesta v tomto volebnom období?
Prežívame ťažké obdobie. Pôvodne sme sa domnievali, že po pandémii koronavírusu nás už nič zložité nečaká. Prišiel však vojenský konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou. V dôsledku toho sa značne zvýšili aj ceny energií, čo nás dosť ubíja. Preto sme museli naše investičné zámery prehodnotiť. Čo sa týka priorít, niekoľkokrát to zaznelo aj na nedávnom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Jednou z hlavných priorít súčasného vedenia mesta je zdynamizovať celý proces vytvárania vhodných podmienok pre vstup nových investorov do nášho mesta, ktorí by u nás dokázali vytvoriť nové pracovné miesta s vyššou pridanou hodnotou a tým, aspoň čiastočne zamedziť odlivu našich obyvateľov, hlavne mladých ľudí z nášho mesta. Uvedomujeme si, že to nie je ľahký ani krátkodobý proces, ale intenzívne na ňom pracujeme. Rokujeme s príslušnými organizáciami na úrovni jednotlivých ministerstiev resp. SPF alebo SARIO, tak aby sme dokázali vytvoriť čo najlepšie podmienky pre prípadných budúcich investorov. Snažíme sa získať čo najviac externých finančných prostriedkov, či už z Plánu obnovy alebo programov cezhraničnej spolupráce a grantov. Ide o to, že mesto vo svojom rozpočte nemá dostatok peňazí na investičné akcie, ktoré by chcelo realizovať. Nechceli by sme si brať úvery z bánk, ale ak to bude nevyhnutné, využijeme aj túto možnosť.

Aké investičné akcie sa teda pripravujú?
Uvediem konkrétne príklady: Z projektu Ministerstva dopravy SR chceme získať finančné zdroje na obnovu budov, ktoré boli postavené ešte pred rokom 1980. Pôjde však o objekty, v ktorých priestory prenajaté na komerčné účely nezaberajú viac ako dvadsať percent z celkovej plochy. V tomto prípade uvažujeme napríklad o objektoch škôl, detských jaslí na Markušovej ulici aj o sídle pobočky Ekonomickej univerzity. Z tohto pohľadu ma mrzí, že sa tento projekt nevzťahuje na budovy mestskej polikliniky, mestského objektu na Okružnej ulici, ale aj B-budovu mestského úradu, ktorú prenajímame najmä Okresnému úradu. Totiž podľa slovenskej legislatívy sa aj štát pokladá za klasického komerčného nájomcu. Investičné zámery plánujeme realizovať aj v rámci programu UMR mestskej funkčnej oblasti, vďaka ktorému by sa mali urobiť mestské cyklotrasy, vedúce Hollého, Štefánikovou a Okružnou ulicou. V pláne je aj rozsiahla revitalizácia Hrádku a taktiež vybudovanie nového REUS centra na Lastomírskej ulici. Jedným z najväčších problémov pri realizácii týchto zámerov, podľa mňa, pre všet-ky mestá a obce, je získanie istého vzťahu k pozemkom, či už kúpou, prenájmom alebo nejakým iným vzťahom, nakoľko na Slovensku sú pozemky veľmi rozdrobené a niečo je vo vlastníctve štátu, niečo miest a obcí a podstatná časť v súkromnom vlastníctve.

Ako je to s bezpečnosťou v meste, ktorá bola v centre pozornosti takmer celého Slovenska?
V prvom rade ma veľmi mrzí, že sa hneď na začiatku tohto roka stala v Michalovciach smutná udalosť, pri ktorej vyhasol život mladej ženy. Treba ale povedať aj to, že vedenie mesta urobilo pre zlepšenie bezpečnosti oveľa viac, ako to bolo v minulom období. V čase tejto tragédie bola ulica , na ktorej sa to stalo plne osvetlená aj keď v istých častiach mesta fungovalo verejné osvetlenie v úspornom režime, to znamená, že v určených časových intervaloch bolo vypnuté a to nie kvôli tomu žeby to chcelo mesto, ale k takémuto opatreniu nás prinútilo obrovské navýšenie cien energií z úrovne jednotlivých dodávateľov. Po tejto smutnej udalosti znova svieti mesto v pôvodnom režime. Bolo to opodstatnené, pretože sa medzi ľuďmi začal šíriť nepokoj. Obávali sa bežného pohybu po meste, čo sme vnímali veľmi negatívne. Mali sme aj preto pravidelné stretnutia s náčelníkom mestskej polície Dušanom Šantom, ktorých ambíciou bolo, aby sme zabezpečili technicky vyspelejšie kamery s prvkami, ktoré dokážu lepšie a rýchlejšie zhodnotiť problémovú situáciu a taktiež sme sa bavili o personálnych otázkach mestskej polície. Jednoducho povedané, hovorili sme o problémoch, ktorých riešenie prispeje k zvýšeniu bezpečnosti našich spoluobčanov.

Takže, Michalovčania sa nemusia obávať o svoju bezpečnosť?
V súčasnosti pracujeme na tom, aby sme získali kamery, ktoré dokážu rôznymi formami upozorniť na to, že sa niečo deje. No a na otázku, ktorú predostierali opoziční poslanci verejnosti prečo sme do rokovania nezaradili ich návrh bodu o bezpečnosti? Bolo by to zbytočné, pretože my sme tento bod v programe mali. Pochopiteľne, že si uvedomujeme, že je potrebné aj navýšiť aj personálne stavy v mestskej polícii. Čo vnímam veľmi pozitívne je to, že , aj po ukončení zmluvy so štátom, sme ponechali, ako jedna z mála samospráv na Slovensku miestnu občiansku poriadkovú službu tzv. MOPS, ktorú ale už financujeme iba z vlastných peňazí. Aj preto sme boli nútení mierne znížiť počet členov tejto služby. Určite budeme reagovať na vhodnú výzvu zo strany štátu a opäť
chceme, aby bola financovaná za pomoci štátu.

Zaznamenali sme, že opoziční poslanci poukazovali na to, že nie sú vyčlenené peniaze na oblasť prevencie.
Prevenciu zabezpečujeme v spolupráci s mestskou políciou, ktorá má v rámci výkonu svojej služby veľmi dobré výsledky. Jeden z príslušníkov MsP má pravidelné prednášky so seniormi, žiakmi základných a stredných škôl. Má veľký ohlas, že na prednáškach upozorňuje na rôzne nebezpečné javy. A ešte jedna veľmi dôležitá záležitosť týkajúca sa zvýšenia bezpečnosti občanov našom meste je to, že v rámci projektu zefektívnenia verejnej správy systematicky pracujeme na koncepčnom dokumente, nazvanom Bezpečné Michalovce. V rámci toho sme dali spracovať manuál bezpečných verejných priestranstiev. Ďalšou zložkou je rozvoj kamerového a záznamového systému. Do tohto programu spadá už spomínaná prevencia kriminality. Po vypracovaní uvedenej koncepcie ju následne predložíme, predpokladám že niekedy na jeseň tohto roku na schválenie mestskému zastupiteľstvu.

Aká je reálna situácia ohľadom odstránenia čiernych stavieb na Gerbovej ulici na Stráňanoch? Udialo sa niečo zásadné v tomto prípade?
Myslím si, že presne od 12. januára tohto roku je vlastníkom predmetných pozemkov Košický samosprávny kraj cez svoju novovytvorenú organizáciu. Dvadsiateho ôsmeho marca tohto roku sa u nás na mestskom úrade uskutočnilo rokovanie komisie, ktorú zriadil primátor mesta, aby sa zaoberala práve riešením situácie na ulici Gerbovej, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia Košického samosprávneho kraja, poslanci mestského zastupiteľstva za obvod Stráňany, zástupcovia občanov žijúcich na sídlisku Stráňany a zástupcovia mesta. Snažíme sa spoločne nájsť nejaké riešenie vzniknutého problému, ale nie je to jednoduché. Ako mesto, chceme byť maximálne súčinní aj s KSK a dohodli sme na zintenzívnení našej spolupráce, ale zatiaľ problematiku na Gerbovej ulici nechcem podrobnejšie rozvádzať.

Nachádzame sa v období, keď sa viac hovorí o daniach. Na decembrovom mestskom zastupiteľstve vo väčšine prípadov zvýšenie daní prešlo. Poslanci však neschválili zvýšenie daní za nehnuteľnosti, chov psov a ubytovanie…
Áno, toto všeobecno-záväzné nariadenie mesta nebolo schválené, čo ma mrzí. Nie je to ľahká situácia. Tie peniaze nám jednoducho v rozpočte chýbajú. Po nástupe do funkcií po komunálnych voľbách sme nechceli ísť do zvýšenia daní, ale vyžiadala si to situácia, ktorá nastala, hlavne obrovská inflácia, ktorá finančne výrazne ovplyvnila aj chod mesta, takže to bolo nevyhnutné. V rámci výberu daní nám tak bude chýbať 400 až 450 tisíc eur. Následne ma však fascinovali niektorí poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí hlasovali proti prijatiu tohto VZN, samozrejme, že najmä opoziční poslanci, ktorí by zrazu chceli vykonávať rôzne investičné aktivity pre občanov, ale ja sa ich pýtam, že z čoho, nakoľko, mesto sa musí v prvom rade správať zodpovedne hlavne voči svojim občanom a v neposlednom rade voči spravovaniu verejných financií, ktorými disponuje, čo je alfou a omegou správneho fungovania samosprávy.

Čo podpora športu, ktorý robí Michalovciam dobré meno?
Áno, športové kluby v našom meste nám dlhodobo robia výborné meno nielen v rámci Slovenska, ale dovolím si povedať, že aj v rámci Európy a sveta., za čo im patrí naša obrovská vďaka. Toto sa dá dosiahnuť iba tým, ak výborne funguje spolupráca medzi športovými klubmi, podnikateľským sektorom a mestom Michalovce. My sme na Slovensku známy tým, že podporujeme všetky športové aktivity na rôznych úrovniach a rôznych vekových skupín, od najmenších detičiek až po seniorov, v čom chceme určite pokračovať aj do budúcna. Bohužiaľ pri tvorbe rozpočtu na rok 2023 sme boli kvôli finančnej situácií mesta nútení pristúpiť k istej zmene financovania našich športových klubov v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.
V rámci mestského futbalového klubu Zemplín, hokejového klubu Dukla Ingema a ženského hádzanárskeho klubu Iuventa, v ktorých je mesto jedným z akcionárov resp. zakladajúcich členov, sme znížili objem dotácii v priemere o desať percent. Čo sa týka ďalšej finančnej podpory športovcov, prioritou je mládež. Pre nás je najväčším zadosťučinením, keď vo večernom čase vidíme rozsvietené telocvične. Nie sú tam len mládežníci, ale aj ďalší športovci, ale aj organizované skupiny, ktoré športujú vo voľnom čase. Je pre nás veľmi dôležité vytvárať pre občanov Michaloviec unikátny priestor, v ktorom sa budú cítiť v práci, ale aj vo voľnom čase bezpečne a dobre.
janč

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Exit mobile version