Vo viacerých okresoch hrozia prívalové povodne a silné búrky. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v tejto súvislosti výstrahy prvého a druhého stupňa, o ktorých informuje na svojom webe.
V okresoch Trnava, Senica, Myjava, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Brezno, Lučenec, Detva, Poltár, Rimavská Sobota a Revúca vydali meteorológovia výstrahy pred prívalovou povodňou druhého stupňa. „Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ upozornili.
Intenzívny dážď môže podľa SHMÚ vyvolať prechodný výrazný vzostup vodných hladín a rozvodnenie najmä malých tokov. „Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov, ako napríklad stekanie vody zo svahov, zosuv svahov, bahnotok s kamením, zatopenie pivníc a suterénov, podchodov, podjazdov, podmytie cestnej komunikácie,“ priblížil SHMÚ.
Prvostupňové výstrahy pred prívalovou povodňou platia pre okresy Rožňava, Košice-okolie – Bodva, Gelnica, Ilava, Púchov Považská Bystrica, Bytča, Žilina – Rajčanka, Žilina – sever, Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín a Liptovský Mikuláš. Vývoj hydrologickej situácie budú meteorológovia priebežne aktualizovať.
Zvýšená pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom sa týka celého Slovenska, okrem krajného východu. Výstrahy druhého stupňa platia pre takmer celý Bratislavský a Trnavský kraj a tiež okresy Myjava, Nové Mesto nad Váhom a Trenčín. Meteorológovia tam hovoria o malej pravdepodobnosti výskytu silných búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 30 až 40 milimetrov za polhodinu, s nárazmi vetra 70 až 90 kilometrov za hodinu a s krúpami.
„Výskyt sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ich intenzita je nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia materiálnych škôd je vysoká,“ upozornili a doplnili, že predstavujú rovnako veľké nebezpečenstvo pre ľudské zdravie.
Meteorológovia v tejto súvislosti radia verejnosti venovať zvýšenú pozornosť informáciám o meteorologickej situácii, sprievodných javoch a tiež sledovať pokyny krízových zložiek.