Úvod Spravodajstvo Podvihorlatské správy Z rozhodnutia prezidentky sú sklamaní

Z rozhodnutia prezidentky sú sklamaní

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v stredu 19. apríla 2023 rozhodla vetovať ďalší zákon. Výrazne tak skazila plány vedeniu mesta Humenné… Hlava štátu Zuzana Čaputová parlamentu vrátila na opätovné prerokovanie zákon z 28. marca 2023, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňa zákon č. 250/2012 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach v znení neskorších predpisov. Predkladateľmi zákona sú poslanci Karol Galek (SaS) a rodák z Humenného Tomáš Šudík (nezaradený).

Návrh novely zákona o teplárenstve má podľa predkladateľov za cieľ podporiť zdroje vyrábajúce teplo z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a odpadu, a to zjednodušením povoľovacieho procesu pri ich výstavbe. Súčasne však má ochrániť od odpájania tých dodávateľov, ktorí už dnes využívajú OZE v podiele 65 percent.
Galek po rozhodnutí prezidentky neskrýval sklamanie. „Treba si tiež uvedomiť, že na tento zákon čakajú konkrétne investície, ako je napríklad nový ekologický zdroj tepla v Humennom či projekt na využitie odpadového tepla v Petržalke. Oba tieto projekty by okrem ozelenenia priniesli aj nižšie ceny tepla pre obyvateľov. Ak poslanci NR SR veto prezidentky neprelomia, hodia cez palubu všetkých ľudí, ktorí na tieto projekty čakajú,“ povedal. Ešte viac sklamaný bol Tomáš Šudík. “Mrzí ma, že pani prezidentka nerešpektovala hlasujúcu väčšinu v parlamente čo sa týka zákona o energetike, ktorý som predložil spolu s kolegom poslancom Galekom. Tento zákon by značne zjednodušil výstavbu nových zdrojov tepla nielen v Humennom, ale na celom Slovensku a to zvlášť v čase, kedy sa hľadajú najvhodnejšie alternatívy k súčasnej energetickej situácii,” povedal exkluzívne pre Podvihorlatské noviny.

“Keďže viem, že aj mnohí Humenčania majú záujem o výstavbu nových zdrojov tepla, tento zákon by pomohol aj Humennému. Nové zdroje tepla by museli byť ekologickejšie, ako je to v súčasnosti a tak by sme sa mohli pohrávať aj s myšlienkou geotermálnych vrtov, ku ktorým by sme si ako krajina, bohatá na termálne pramene, mali hľadať cestu. Mrzí ma, že energetická lobby zvíťazila v prezidentskom paláci a verím, že v slovenskom parlamente mi pomôžu kolegovia z Humenného opätovne schváliť zákon, ktorý následne môže pomôcť všetkým Humenčanom, nakoľko v zákone je okrem uľahčenej výstavby nových zdrojov tepla aj viac možností pre mesto, ako môže ovplyvňovať jeho cenu a kontrolu výrobcu tepla,” dodal. A čo hovorí na rozhodnutie prezidentky vedenie mesta? “Som z toho veľmi sklamaný. Napriek enormnému úsiliu, ktoré vyvíjame, aby sme zabezpečili diverzifikovanú a spoľahlivú výrobu tepla pre Humenčanov, je to ďalšie hodené poleno pod naše nohy. Potvrdil sa stav, ktorým poslanci zabetónovali účinné centrálne zdroje v roku 2014 a znemožňujú efektívnejšiu a ekologickejšiu výrobu tepla. Verím, že sa veto podarí prelomiť,” uviedol pre naše noviny primátor Humenného Miloš Meričko.


Zuzana Čaputová argumentuje tým, že legislatívny proces v prípade poslaneckého návrhu zákona, akým bol aj schválený zákon, neposkytol dostatočný priestor pre participáciu odbornej verejnosti a pre vyčerpávajúcu odbornú diskusiu, aká bola nepochybne pri zmenách v tepelnej energetike, ako regulovaného odvetvia, a v čase energetickej krízy žiaduca. “O to viac, ak schválený zákon smeruje k oslabeniu existujúcej právnej ochrany v neprospech účinných a fungujúcich CZT tým, že umožňuje odberateľom odpájať sa od CZT a štátu povoľovať prevádzky zariadení na výrobu tepla alebo decentralizovaných zdrojov tepla,” uvádza sa na webe prezidentského paláca.
Tomáš Mácha

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Exit mobile version